Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zderzenie w trasie to wypadek przy pracy

11 kwietnia 2019 | Kadry i Płace | Bartosz Wszeborowski

Przemieszczanie się to dla pracownika mobilnego normalny sposób wykonywania pracy. Jeżeli w tym czasie ulegnie wypadkowi, nie jest to wypadek w drodze do pracy czy z pracy.

Zatrudniając pracowników mobilnych, pracodawca musi liczyć się z ryzykiem, że oni również mogą być uczestnikami wypadków przy pracy. Na tę ewentualność warto się przygotować, poznać różnice między wypadkiem przy pracy a wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, a także obowiązki powypadkowe.

Pracownik mobilny

Specyfika pracy niektórych grup zawodowych zakłada konieczność stałego przemieszczania się w celach służbowych. Taką rolę pełnią kierowcy, przedstawiciele handlowi czy pracownicy terenowi. Ich przemieszczanie się po pewnym terenie nie stanowi zjawiska wyjątkowego (czego przykładem jest podróż służbowa, tj. wyjazd pracownika świadczącego pracę w stałym miejscu do innej miejscowości). Dla nich to normalne wykonywanie obowiązków pracowniczych. Takie cechy tego rodzaju pracy potwierdził Sąd Najwyższy w uchwale 7 sędziów z 19 listopada 2008 r. (II PZP 11/08).

Właściwa kwalifikacja

Bardzo istotne jest rozróżnienie, czy pracownik mobilny doznał wypadku w drodze do pracy czy przy pracy....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11329

Wydanie: 11329

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament